Tillsammans har vi mer än hundra års erfarenhet inom tvistelösning

Om oss

Wallin & Partners är en advokatbyrå specialiserad på kommersiell tvistelösning. Vi förebygger, undviker och vinner rättsprocesser. Vi tillhandahåller rådgivning och agerar som ombud i alla typer av förmögenhetsrättsliga tvister.

Vårt team består av specialister på processer i domstol och skiljeförfaranden. Med vår erfarenhet kan vi erbjuda en kombination av juridisk analys och förståelse för affärsmässiga överväganden och strategier. Vi levererar juridisk rådgivning av högsta kvalitet.

Wallin & Partners är en jämställd och icke-hierarkisk advokatbyrå med en enkel, snabb och effektiv organisation. Vi är tillräckligt stora för att kunna hantera de största tvisterna, men tillräckligt små för inte ödsla resurser på annat än att vara det vi är.

 

Medarbetare

Anna Sundquist

Partner

anna.sundquist@wallinpartners.se

+46 (0)72 454 30 24

Martin Wallin

Partner

martin.wallin@wallinpartners.se

+46 (0)72 454 30 20

Julia Tavaststjerna

Advokat

julia.tavaststjerna@wallinpartners.se

+46 (0)72 454 30 21

Björn Landström

Partner

bjorn.landstrom@wallinpartners.se

+46 (0)70 842 01 62

Maria Sundqvist

Advokat

maria.sundqvist@wallinpartners.se

+46 (0)72 454 30 28

Sofia Snöfors

Kontorsassistent

sofia.snofors@wallinpartners.se

+46 (0)72 454 30 27

Sanna Engelholm

Partner

sanna.engelholm@wallinpartners.se

+46 (0)72 454 30 22

Lise Guterstam

Biträdande jurist

lise.guterstam@wallinpartners.se

+46 (0)72 454 30 29

Johanna Österlund

Biträdande jurist

johanna.osterlund@wallinpartners.se

+46 (0)72 454 30 25

Peter Landström

Partner

peter.landstrom@wallinpartners.se

+46 (0)70 842 01 60

Emma Munde

Partner

emma.munde@wallinpartners.se

+46 (0)72 454 30 26

Magnus Pärssinen

Partner

magnus.parssinen@wallinpartners.se

+46 (0)70 842 01 61

Evelinn Österberg

Ekonomi- och kontorsansvarig

evelinn.osterberg@wallinpartners.se

+46 (0)72 454 30 23

Aktuellt

11 mars 2019

Välkommen Sofia Snöfors!

Vi är väldigt glada att idag välkomna Sofia till oss på Wallin & Partners! Sofia intar rollen som kontorsassistent och blir ett ...
Läs mer

22 februari 2019

Martin Wallin rankas högt i Chambers Global Guide 2019!

I Chambers and Partners årliga guide över rekommenderade advokater och advokatbyråer rankas Martin Wallin högt inom tvistelösning. Han ...
Läs mer

4 februari 2019

Vi expanderar och söker två processjurister!

Wallin & Partners expanderar och söker två processjurister! Vill du bli vår nya kollega eller känner du någon som skulle vara ...
Läs mer